Chcę by ta seria o przychodzie pasywnym rozpoczęła się od wyjaśnienia przez „przychód pasywny” rozumiem.

Preferuję dość szeroką definicję, według której jest to dochód, jaki uzyskujesz nawet kiedy nie pracujesz aktywnie. Inną nazwą przychodu pasywnego jest „dochód nadwyżkowy”.

Przychód aktywny – przeciwnie – oznacza pieniądze które przestają płynąć, kiedy Ty przestajesz pracować. Jeżeli otrzymujesz pensję i rzucasz pracę czy zostajesz wylany, najprawdopodobniej przestaniesz otrzymywać pieniądze. Możesz otrzymać odprawę która pomoże w okresie poszukiwania innej pracy, ale Twój szef nie będzie dalej Ci płacił jeżeli nie będziesz pokazywać się w pracy.

Podobnie, jeżeli wykonujesz pracę kontraktową dla klientów którzy Ci płacą, i jeżeli przestaniesz otrzymywać pieniądze kiedy wstrzymasz się z pracą, to też jest przychód aktywny. Możesz mieć więcej elastyczności w przypadku pracy kontraktowej, ale nadal musisz pracować żeby otrzymywać płatności.

W przypadku przychodu pasywnego otrzymywałbyś pieniądze niezależnie od tego czy wykonujesz jakąś mającą znaczenie pracę, czy nie. Możesz wykonać dużo pracy „z góry”, zanim wszystko zacznie się kręcić, ale ostatecznie osiągniesz punkt w którym Twój strumień przychodu pasywnego zostaje uruchomiony. W tym punkcie, jeżeli takie masz życzenie, możesz właśnie przestać pracować nad tym źródłem dochodu, a kolejne pieniądze będą dalej do Ciebie płynęły niezależnie od tego co robisz, czy czego nie robisz.

Przychód pasywny nie oznacza jednorazowych, pojedynczych wpływów jak otrzymanie czegoś w spadku czy sprzedaż aktywów jak dom czy akcje które posiadasz. Przychód pasywny to źródło dochodu które w pewnym sensie trwa w czasie.

Przychód pasywny nie oznacza przychodu wiecznego. W niektórych odmianach strumień przychodu pasywnego może trwać przez kilka lat. Inne mogą działać przez dekady, czy nawet stulecia dla wielu pokoleń. Ale wszystkie źródła przychodu pasywnego ostatecznie wysychają z tego czy innego powodu.

Przychód pasywny nie oznacza stuprocentowo bezpiecznego przychodu. Jak napisała Helen Keller – „Bezpieczeństwo to głównie przesąd.” Niektóre formy przychodu pasywnego są bezpieczniejsze niż inne, ale zawsze istnieje element ryzyka. Dla dowolnego źródła przychodu istnieje niezerowe prawdopodobieństwo że coś może je zniszczyć. Jest to jeden z powodów, dla których mądrze jest tworzyć wiele źródeł przychodu, żeby zmniejszyć ryzyko, że wszystkie one padną jednocześnie.

Przychód pasywny nie oznacza idealnie stuprocentowej bierności bez potrzeby czynności związanych z utrzymaniem. W przypadku dowolnego źródła przychodu może istnieć potrzeba wykonywania pewnych czynności dla utrzymania go w ruchu. Czasami jest to naprawdę łatwe i wymaga jedynie zaglądania do skrzynki pocztowej i realizowania czeków. Czasami jest to jeszcze bardziej pasywne, kiedy pieniądze co miesiąc trafiają bezpośrednio na Twoje konto bankowe. Ale nawet wtedy może być konieczność zgłaszania tego przychodu i opłacania podatku.

Przychód pasywny to w rzeczywistości całe spektrum możliwości. Niektóre źródła przychodu są bardzo pasywne. Kiedy przez całe lata nie wykonujesz żadnych czynności związanych z ich utrzymaniem, pieniądze dalej płyną. Moje tantiemy za książkę stanowią przykład takiego przychodu. Niezależnie od tego, co robię, czy czego nie robię, Hay House najprawdopodobniej dalej będzie sprzedawać moją książkę, a ludzie będą ją kupować. Nawet, jeżeli zamknę stronę i przejdę na incognito z jakiegoś powodu, moja książka może dalej być sprzedawana w internecie i księgarniach. Wszystkim, co muszę w związku z tym robić, jest realizowanie czeków. Nie muszę obsługiwać zamówień, zadawać się z klientami, czy zajmować się jakimkolwiek bieżącym marketingiem.

Inne źródła przychodu są częściowo pasywne. Może zajść potrzeba wykonywania pewnej ilości pracy w celu ich utrzymanie nawet jeżeli nie pracujesz za pensję. Na przykład jeżeli posiadasz dom i wynajmujesz go, możesz uzyskiwać pasywny przychód z czynszu wpłacanego przez wynajmujących. Ale może też być koniecznie zainwestowanie nieco czasu, energii i pieniędzy w utrzymanie nieruchomości, znalezienie nowych najemców kiedy lokal będzie wolny, zajmowanie się hipoteką, płatnościami za ubezpieczenia i podatki od nieruchomości. Jeżeli najemcy zrobią się uciążliwi czy będą naruszać prawo, może się okazać, że masz jeszcze więcej pracy do zrobienia. Możesz delegować wiele z tych zadań na kogoś innego, ale w takim przypadku potrzebujesz partnera biznesowego lub pracownika zarządzającego.

Przychód pasywny nie oznacza że jest pasywny dla wszystkich. Inni ludzie mogą pracować na zwykłych etatach by wykonywać część pracy która pozwala Ci uzyskiwać przychód pasywny. Możesz też wykorzystywać technikę by odwalała za Ciebie wiele roboty. Poziom pasywności zależy od punktu widzenia. Przychód pasywny jednej osoby to dla kogo innego przychód aktywny.

Chcę też rozróżnić przychód pasywny od czegoś, co nazywam przychodem naciąganym. Przychód naciągany to coś, co ludzie próbują uzyskać kiedy popadają w sposób myślenia „jak szybko się wzbogacić.” Jest to niezdyscyplinowane podejście które znamionuje chęć dostawania czegoś za nic. Idea jest taka, by znaleźć sposób na wyciąganie pieniędzy od ludzi czy z gospodarki bez dostarczania mających znaczenie dóbr. Możliwe jest uzyskiwanie przychodu w ten sposób, jako że na rynku istnieje wiele luk, ale nie jest to podejście jakie bym zalecał. Osobiście nie definiuję przychodu pasywnego tak, by uwzględniał przychód naciągany, ale istnieje pewne spektrum w którym jedne formy przychodu pasywnego dostarczają więcej wartości niż inne.

W tej serii staram się pomóc Ci zbudować przychód pasywny w taki sposób, że generuje on coś dobrego i wartościowego dla innych. Jest to bardziej stabilne na dłuższą metę, i lepsze dla wszystkich. Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów na generowanie wartości.

To rzekłszy – nie jest to seria dla leniwych osłów z urojeniami którzy spędzają sześć godzin dziennie grając w Angry Farm Ninja Madness. Nie jest to też seria przeznaczona dla zdesperowanych dziwaków typu: „Muszę do piątku zarobić 500 dolców by mieć na czynsz.” Tworzenie strumieni przychodu pasywnego to praca. Możesz medytować nad obfitością, przywoływać Prawo Przyciągania i modlić się do Hestii o wszystko czego chcesz, ale spodziewaj się też że będzie trzeba wykonać prawdziwą pracę, jeżeli chcesz, by przychód pasywny stał się Twoją rzeczywistością. Tworzenie strumieni przychodu pasywnego stanowi bardzo aktywne przedsięwzięcie. Najpierw musisz wykonać pracę, a potem możesz cieszyć się efektami.

P.S. Jeżeli chcesz modlić się o pomoc, to nie módl się do Hestii o ile nie chcesz dziecka ani nie potrzebujesz rozpalić ognia. Módl się do Hadesa (znanego też jako Pluton), jako że to on jest bogiem dostatku.

Tylko nic nie mów Hestii.

Źródło: What Is Passive Income?