Zmiana charakteru często stanowi kluczowy element rozwoju tożsamości tak, by bardziej odpowiadała Twoim celom i intencjom. Przyjmijmy na przykład, że chciałbyś zajść dalej na ścieżce kariery i obierasz sobie za cel osiągnięcie pewnej pozycji zawodowej. Być może dotychczas jeszcze jej nie osiągnąłeś, ponieważ nie pasują do tego cechy Twojego charakteru. Może brak Ci dostatecznej dyscypliny, pewności siebie czy zaradności.

Kiedy jesteś w stanie określić jakich cech charakteru Ci brakuje, możesz podjąć świadomą pracę nad nimi. Ale dopóki nie masz pojęcia o tych brakach, ciężko będzie Ci osiągnąć założony cel, bo po prostu nie będziesz osobą do tego stworzoną. To tak, jakbyś próbował podnieść ciężar większy, niż Twoje mięśnie są w stanie udźwignąć.

Wybierz coś ze swoich celów czy intencji, najlepiej obszar w którym nie osiągasz zadowalających postępów. A teraz zastanów się, czy osoba o innych cechach charakteru miałaby większą niż Ty szanse na osiągnięcie tego celu. Jakiej osobie byłoby łatwo osiągnąć taki cel?

Zastanów się nad czymś takim:

 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś o większym poczuciu własnej wartości?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś o większej odwadze?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś o większej samodyscyplinie?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś o większej pewności siebie?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś bardziej współczujący?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś bardziej wdzięczny?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś bardziej skoncentrowany?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś bardziej elastyczny?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś bardziej ciekawski?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś bardziej zaradny?
 • Co na Twoim miejscu zrobiłby ktoś mądrzejszy?

Przejrzyj sobie tę listę życiowych wartości – znajdziesz tam więcej pomysłów.

Rozważając w ten sposób różne cele wypracujesz listę cech charakteru nad którymi należałoby popracować. Rozwijając te cechy zostaniesz osobą która potrafi osiągnąć cel i go osiągnie. Prawie każdy ważny cel będzie wymagał pewnego rozwoju charakteru. Na dłuższą metę takie rozwijanie charakteru stanowi jeden z najlepszych skutków ubocznych dążenia do celów, a w końcu przyćmiewa nawet same cele. Tak jak trening siłowy wzmacnia mięśnie, tak osiąganie celów wzmacnia charakter.

Jeżeli na przykład dostrzegę, że moje problemy nie stanowiłyby trudności dla osoby nieco bardziej odważnej, to wiem brak odwagi mnie ogranicza. Narzekanie że problem jest zbyt trudny w niczym nie pomoże – nie mam nad czym pracować. Ale stwierdzenie, że mogę rozwiązać problem dzięki rozwijaniu odwagi jest pomocne, bo pokazuje w którym kierunku iść. Wiem, że jeżeli dostatecznie rozwinę odwagę, to w końcu osiągnę cel.

A kiedy już określiłeś cechy charakteru wymagające pracy – jak je ćwiczyć? Przeczytaj artykuł o treningu progresywnym, znajdziesz tam dokładniejsze wskazówki. Proces ten jest całkiem podobny do budowy mięśni dzięki treningowi siłowemu. Zaczynasz od aktualnego punktu wyjścia i rozwijasz się podejmując coraz większe wyzwania.

Opis paru procesów związanych z budowaniem odwagi znajdziesz w artykule „Odwaga by żyć świadomie”.

Każde ulepszenie charakteru jakiego zdołasz dokonać teraz może służyć ci dobrze bez końca. Cechy takie jak odwaga, samodyscyplina, zaradność przynoszą korzyści we wszelkich obszarach życia.

Źródło: Achieving Goals by Improving Your Character